09357286929
Inner Banner
اخبار ورزش و سلامت
امتیاز دهید :

آيا مكمل هاي غذايي ورزشي در پيروزي ورزشكاران و قهرمانان نقش اصلي دارد

آيا مكمل هاي غذايي  ورزشي در پيروزي  ورزشكاران و قهرمانان نقش اصلي دارد
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۱۵ / تعداد بازدید : 474

آنچه که در کلاس دفاع شخصی بانوان و دختران جوان مهم است ( دفاع شخصی بانوان و دفاع شخصی دختران )


BIntro آمادگی جسمانی دختران و بانوان در دفاع شخصی

یکی از نکات مهم در دفاع شخصی بانوان داشتن قدرت جسمانی مناسب برای دفاع از خود می باشد. ما در کلاس های خصوصی دفاع شخصی که ویژه بانوان محترم می باشد، علاوه بر آموزش تکنیک های دفاع شخصی و فنون رزمی، به بدنسازی هایی که نه تنها قدرت جسمانی را بالا می برد، بلکه به تناسب اندام هم کمک می کند، می پردازیم .

BIntro نکته مهم در دفاع شخصی بانوان :

نکته مهم برای تمامی بانوان محترم که تصمیم به فراگیری فنون دفاع شخصی را دارند این است که دانستن این تکنیکها به تنهایی کافی نمی باشد و انجام این فنون در فاصله زمانی طولانی بسیار مهم و ضروری است، چرا که در مواقع خطر که مجبور به استفاده از تکنیک های دفاع شخصی می شوید، افکار انسان نسبت به کارهایی که ملکه ذهن نشده و تمرین زیاد صورت نگرفته، ناتوان می باشد و بطور کلی بلا استفاده می شود .
شاید در طول روز با افرادی معاشرت داشته باشید که سرشار از غم و اندوه باشند و به اصطلاح تمام وجودشان را انرژی منفی فرا گرفته است . شاید نیز   خود شما هم از این دسته باشید. اما آیا تا بحال دنبال راه حلی برای از بین بردن این حس بوده اید؟ ورزش می تواند راه حل مناسبی برای از بین بردن این شرایط در شما شود ، پرداختن به ورزش مورد علاقه تان و توجه به خود موجب می شود حس شما به زندگی مثبت شود. ورزش از شما یک فرد پر انرژی خواهد ساخت. و خوب می دانیم  فکر ، احساس و کلام یک ورزشکار انرژی هستند و می دانیم که انرژی هرگز از بین نخواهد رفت، بلکه فقط تبدیل می شود و به شکلی دیگر در محیط پیرامون ما باقی می ماند.
حال ببینیم اگر قرار باشد ما مدتی ورزش نکنیم و به کارهای مورد علاقه دیگر خود نپردازیم و تحت تأثیر انرژی های منفی دیگران قرار بگیریم ، چه بر سرمان می آید و یا انرژی های که ما از طریق فکرها ، احساس ها و کلام ، ساطع می کنیم چه بلای بر سر خود ما و یا محیط پیرامون ما می آورند.
یادمان باشد که اگر در مورد انرژی منفی و یا فردی صحبت می کنیم که انباشته ای از انرژی منفی است، هرگز منظورمان این نیست که این فرد، انسان بدی است بلکه این فرد تنها یا بسیار غصه خورده و دردها و حرف ها را در دل خود جمع کرده و یا خشم ها، کینه ها و حسادت های طولانی مدت را در درون خود نگاه داشته است و حال همین انرژی های منفی در درون او انباشته شده است. باید بدانیم که انباشتن این انرژی های منفی و نگاه داشتن آنها، آن هم طولانی مدت، باعث بیماری، گرفتاری و درد و رنج در ما و در محیط پیرامون ما می گردد و باز می دانیم که طبق قانون جذب و تابش که همانند قانون جاذبه  زمین قدرتمند است، ما هر آنچه را که از خود ساطع کنیم، همان را به زندگی خود جذب می کنیم. یعنی اگر فکرها، احساس ها و کلام ما مثبت باشند، ما انرژی مثبت ساطع کرده ایم و حال این انرژی مثبت، انرژی های مثبت بیرونی را به سوی ما جذب می کند مانند خوشبختی، آرامش، سلامت، شفا، برکت و … ولی اگر همین فکرها، احساس ها و کلام ما منفی باشند، انرژی هایی از جنس خود یعنی گرفتاری، بیماری، مشکل ها و درد و رنج را به سوی ما می کشند.
حال  با دو تکنیک پوشش محافظ و تخلیه انرژی منفی به شما نشان دهیم که تا چه حد، این انرژی های منفی ویرانگر هستند و چگونه ما می توانیم خود، خانواده، جامعه و حتی دنیا را از شر آنها در امان نگاه داریم.
تکنیک پوشش محافظ
پس از انجام ورزش ها، تنفس های ریلکس شدن، گفتن ذکر و رفتن به وضعیت آلفا برای کسانی که تاکنون با ما همراه بوده اند (اگر تاکنون نیز با ما همراه نبوده اید، فقط در شرایطی مناسب و آرام قرار بگیرید، چشم های خود را ببندید و پس از انجام چند دم و بازدم عمیق با ما همراه شوید) در ذهن خود تصور کنید که یک پوشش محافظ از جنس انرژی الهی درونتان را به طور کامل گرفته و فرض کنید که این پوشش به شکل یک تخم مرغ شیشه ای از جنس انرژی الهی و بسیار بزرگتر از جسم شما است و بعد به خود پیام دهید. من این پوشش محافظ را در خود می کشم تا مرا در برابر تمامی انرژی های منفی بیرونی محافظت کند.
تکنیک تخلیه انرژی منفی و تبدیل آن به انرژی مثبت
باز هم پس از انجام ورزش ها و تنفس های ریلکس شدن، به وضعیت آلفا در محیطی آرام و مناسب و پس از بستن چشم ها، تکنیک را شروع می کنیم فقط در جای مناسبی از صدا، نور زیاد گرما یا سرمای زیاد قرار گیرید. به صورت نشسته و یا درازکش، چشم ها را ببندید . پس از بستن چشم ها باتدا در ذهن خود به دور خود یک پوشش محافظ بکشید. این پوشش از انرژی مثبت و به شکل یک تخم مرغ شیشه ای که هیچ منفذی به بیرون ندارد و بسیار بزرگتر از بدن جسمانی ما است، ساخته می شود، ولی این بار این پیام را به خود می دهیم که این پوشش محافظ باعث می شود تا هیچ انرژی منفی از من به بیرون سرایت نکند و تمامی انرژی های منفی که از من ساطع می شوند، در تماس و برخورد با این پوشش، تبدیل به انرژی مثبت می گردند و دوباره از طریق پوست و یا تنفس به من باز می گردند.
همه این اتفاق ها با ورزش همراه می باشد. ما باید سعی کنیم به چیزهای مثبت زندگی فکر کنیم و خوب زندگی کنیم. ورزش رزمی و ورزش های دیگر این حس و انرژی را در ما فراهم و ایجاد خواهد کرد. ورزش انسان را با طبیعت ، با فرهنگ، اجتماع و زندگی واقعی آشتی خواهد داد.
 

آموزش دفاع شخصی و فنون رزمی

مكمل غذايي  ورزشي حاوي چه موادي است؟
انواع و مقادير مختلف مواد غذايي شامل كربوهيدرات ها، پروتئين ها، چربي ها، املاح، مواد معدني و ويتامين ها  مكمل هاي ورزشي غيرهورموني معمولاً حاوي همان موادی می باشند كه در مكمل هاي غذايي تقسيم مي شود. اما تركيبات و مقدار مصرف آن بر اساس ميزان نياز ورزشكاران  خواهد بود .مكمل هاي ورزشي هورموني علاوه بر مواد  غذايي داراي هورمون ها و پيش ساز هورمون ها نيز مي باشند.
در چه مواردی از مکمل غذایی استفاده می شود؟
مكمل هاي غذايي  ورزشي براي حمايت هاي تغذيه اي ساخته مي شوند. اين حمايت تغذيه اي ممكن است در افراد سالم صورت پذيرد و يا براي افراد بيمار در نظر گرفته شود.
 
علت مصرف مكمل هاي غذايي ورزشي چيست؟
حمايت تغذيه اي ، اختلالات و بيماري ها، اهداف خاص ، شرايط اقتصادي و رفاهي، سنين رشد و بلوغ  ، طي دوران بيماري و دستيابي به بهبودي كامل
 
نياز به حمايت تغذيه اي چگونه مشخص مي گردد؟
با گرفتن شرح حال كامل، بررسي تغذيه اي، معاينات باليني و آزمايشهاي پاراكلينيك. در چنين شرايطي انرژي تمام مورد نياز شبانه روز(Total Daily Energy Expenditure) با اعمال ضريب فعاليت(Activity Factor) و ضريب جراحت و بيماري(Injury Factor) محاسبه مي گردد و نوع رژيم و مقدار كالري و تركيبات غذايي مورد نياز مشخص مي گردد.
 
فرق مكمل غذايي با غذا چيست؟
مكمل غذايي خالص تر، كم حجم تر، قابل جذب تر و بدون مواد غيرموثر و مواد زايد است. در مكمل هاي غذايي تركيبات غذايي بصورت كربوهيدراتها، اسيدهاي آمينه، اسيدهاي چرب و گليسرول، مواد معدني و املاح و ويتامين ها كه در واقع كوچكترين واحدهاي ساختماني تركيبات غذايي است موجود است.
 
چرا مكمل غذايي جايگزين غذا و يا در كنارآن مصرف مي شود؟
بخاطر حمايت تغذيه اي، شرايط فرد طوري است كه لازم است تركيبات غذايي بيشتري به وي برسد لذا لازم است غذا كم حجم تر، خالص تر و قابل جذب تر باشد. تصور كنيد براي حمايت تغذيه اي فردي لازم است به ازاي هر كيلوگرم از وزن بدن وي كه 70 كيلوگرم است روزانه 2 گرم پروتئين تجويز گردد در چنين شرايط خاصي اگر تنها راه رساندن پروتئين گوشت در نظر گرفته شود با توجه به نوع گوشت لازم است حدود 700 تا 1400 گرم گوشت در رژيم روزانه وي موجود باشد، مطمئناً تحمل چنين رژيم سنگيني براي فرد مشكل است لذا مصرف مكمل هاي پروتئيني توصيه مي گردد كه كم حجم تر و خالص تر هستند.
 
صلاحيت تجويز مكمل هاي غذايي   ورزشي با كيست؟
صلاحيت با پزشك است. يك پزشك وظيفه دارد پس از گرفتن شرح حال و معاينات دقيق و گاهي اوقات آزمايشهاي پاراكلينيك وضعيت صحت و سلامت فرد را بررسي نمايد.يك پزشك وظيفه دارد موارد ذيل را پس از هر ويزيت مشخص نمايد:
نحوه استراحت فرد كه بطور نسبي باشد يا مطلق
رژيم غذايي و نوع آن
درخواستهاي آزمايشگاهي و پاراكلينيك 
دستورات پزشكي و دارويي 
مراقبتهاي پرستاري
دستورات توانبخشي
مشاوره هاي پزشكي
در قسمت رژيمهاي غذايي، اين وظيفه پزشك است كه نوع رژيم غذايي را مشخص كند. ممكن است رژيم غذايي معمولي، كم كالري يا پركالري، كم پروتئين يا سرشار از پروتئين، كم نمك، مايعات، سبزيجات پخته و يا رژيمهاي خاص باشد. تهيه منوي غذايي و نگارش رژيم غذايي بر اساس دستور پزشك توسط كارشناس تغذيه صورت مي گيرد.
 
آيا غيرپزشك صلاحيت تجويز مكمل هاي غذايي را ندارد؟
خير، چرا كه از لحاظ علمي و قانوني همه چيز متوجه پزشك است. مثلاً يك داروساز عليرغم آنكه در حيطه داروشناسي، موارد مصرف و منع مصرف، تداخلات دارويي، عوارض جانبي و مسائل ديگر داراي علم كافي است اما هرگز در امر تجويز دارو دخالت نمي كنند و بدون نسخه و تجويز پزشك دارو نمي دهد، در تغذيه نيز همين طور، در مشخص كردن نوع رژيم غذايي و تجويز مكملهاي غذايي مسئوليت علمي و قانوني متوجه پزشك است و هيچگاه صلاح نيست كه افراد غيرمسئول و غير متخصص از جمله دوستان و آشنايان و مربيان ورزشي اقدام به نگارش و توصيه رژيم غذايي نمايند.
 
آيا تمامي افراد نيازمند استفاده از مكمل هستند؟
مطمئناً خير. چنانچه رژيم غذايي اصولي و علمي باشد تمامي مواد غذايي به اندازه كافي به فرد مي رسد و نياز به حمايت تغذيه اي ندارد. مكملهاي غذايي فقط بمنظور حمايت تغذيه اي و براي رسيدن به هدفي خاص تجويز مي گردد كه توسط پزشك مشخص مي گردد.
 
راه شناسايي مكمل هاي غذايي چيست؟
مطالعه مشخصات مواد محتوي آن كه روي برچسب آنها نوشته شده است.
 
آيا مكمل تقلبي هم وجود دارد؟
متاسفانه بله، در تمامي دنيا افراد سودجو وجود دارند. متاسفانه اكثر مكملهاي موجود در كشور ما يا تاريخ مصرفشان گذشته است و يا بصورت تقلبي تهيه و توليد مي شوند.
 
مشكلات مصرف مكمل هاي غذايي و ورزشي چيست ؟
شايد مهمترين مشكل آن باشد كه برخي مكملها ي غذايي حاوي موادي هستند كه بر روي برچسب آنها نوشته نشده است. بعبارت ديگر مصرف كننده ممكن است مكملي مصرف كند كه مواد ديگري داشته باشد  كه روي برچسب آن نوشته نشده است.
 
خطرات استفاده از مكمل هاي غذايي ورزشي چيست؟
وقتي مصرف كننده بطور كامل نداند كه چه چيزي مصرف مي كند و از هويت كامل تمامي محتويات مكملها بي اطلاع باش هر گونه خطري محتمل  مي شود .
شايعترين مواد بي نام موجود در مكمل ها چيست ؟
هور مونها و پيش ساز هورمونها شايعترين موادي هستند كه نام آنها در روي مكملهاي غذايي ثبت نمي شود.
 
چند درصد مكمل ها چنين شرايطي دارند ؟
آمارهاي مختلف جهاني نشان مي دهد كه حدود 20 درصد مكملها بدون آنكه بر روي برچسب آنها نوشته شده ياشد به  هورمونها و پيش ساز آنها آلوده است  .
 
آيا مكمل هاي غذايي  ورزشي در پيروزي  ورزشكاران و قهرمانان نقش اصلي دارد ؟
چنين اعتقادي وجود ندارد و مدارك و شواهد نشان داده است  مهمترين  عوامل پيروز ي و افتخارات ورزشي در استراحت كافي ، تغذيه علمي و تمرينات كافي و علمي مناسب است  .
 
بالاخره مصرف  مكمل هاي غذايي   ورزشي  را توصيه مي شود يا نه ؟
در ورزش قهرماني هرگز ، با توجه به احتمال آلودگي مكملها به موادي كه نامشان  در روي برچسب محتويات نوشته نشده است  وممكن است باعث مثبت شدن آزمايش دوپينگ شود ، مصرف مكملهاي غذايي ـ ورزشي  بازي كردن با حيثيت و آبروي فردي ،گروهي ،  اجتماعي وملي است،  در ضمن آنكه محروميت ها و مجازات سنگيني در پي خواهد داشت  .
 
تحقيقات  كميته بين المللي المپيك درباره مكملهاي غذايي ـ ورزشي ؟
در سال 2002 ، كميسيون پزشكي كميته بيمن المللي المپيك 634 محصول از مكملهاي  غذايي را كه ادعا شده بود غير هورموني هستند مورد بررسي قرار داد . اين 634 محصول از 215 توليد كننده معروف از 13 كشور جهان بود كه از سال 2000 تا 2001 در تبليغات و بازاريابي اينترنتي معرفي شده بود . تمامي محصولات در آزمايشگاه معتبر و مورد تاييد كلن آلمان مورد بررسي و تجزيه و تحليل گرديد .
94 محصول يعني 8/14 درصد از كل مواردحاوي موادي بودند كه در برچسب آنها نامي از آن ذكر نشده بود. و آزمايش دوپينگ را مثبت ميكردند. از تعداد 94 محصول آلوده ، 23 محصول  حاوي پيس سازهاي هورموني تستوسترون و ناندرلون بودند ،64 محصول  حاوي پيش سازهاي تستوسترون و  7  محصول حاوي پيش سازهاي ناندرلون به تنهايي بودند .
در ضمن 66 محصول ديگر غير از 94 محصول آلوده يعني 4/10 درصد ديگر حاوي موادي بودند  كه در حد مرز(Borderline  ) مواد ذكر نشده بر روي برچسب قرار داشته اند .
نتايج نشان  ميدهد  محصولات 10 كشور از 13 كشور آلودگي داشته و آلودگي مكملها در بين اين 10 كشور از 3 تا 25 در صد بوده است . 
درصد آلودگي آمريكا ، آلمان و انگلستان از عمده ترين توليد كنندگان مكملهاي غذايي ـورزشي هستند به ترتيب  8/18 ، 9/11 و 9/18 درصد يوده است  .
 

آموزش دفاع شخصی و فنون رزمی