اخبار
تاریخ خبر: 15/01/1396
زمان خبر :08: 23
نوع خبر :خبر


b_Newsکاربرد دفاع شخصی در جوامع امروزی و نکاتی چند پیرامون آن


آگاهی به فنون دفاع شخصی علاوه بر بهبود سلامت افراد، به بالا بردن اعتماد به نفس و همچنین قدرت استفاده از نیروی شخص در هنگام مواجهه با خطرات احتمالی می باشد .
دفاع شخصی در جوامع امروزی بسیار کاربرد دارد و افراد حتی اگر با افراد آشنا به فنون رزمی نیز برخورد کنند، می توانند در درگیریها از این فنون دفاع شخصی استفاده کنند و این نکته را هم بدانند که این افراد کمتر به این فنون آشنا هستند و انتظار این را ندارند که شما به این تکنیک ها آشنا هستید .
پس در هر کجای دنیا که هستید، فنون دفاع شخصی را فرا بگیرید و مرتب آنها را تمرین کنید تا ملکه ذهنتان گردد .
 
افرادی که دچار بیماری هستند، باید در انتخاب نوع ورزش احتیاط زیادی به خرج دهند. کسی که دچار بیماری می باشد. باید در دوران نقاهت و هنگام بهبودی تحت نظر متخصصین ورزش کند. حتی بهتر است که افراد سالم نیز برای برخورداری از مناسب ترین ورزش، به نزدیک متخصص مراجعه کنند. زمانیکه برنامه مناسب در اختیارتان قرار گرفت، باید با دقت تمام آنرا رعایت کنید. بدن انسان بسیار ظریف و حساس است و باید با بالاترین دقت و احترام از آن مراقبت بعمل آورد. صدمات ناگهانی ورزشی میتوانند خطرات زیادی را به همراه داشته باشند.
 
از سوی دیگر ورزش صحیح مانند انجام ورزش رزمی، دفاع شخصی و ورزش های مفید دیگر یکی از مهمترین فاکتورهای ایجاد تندرستی است. ورزش سبب بالا رفتن جریان خون می شود، اکسیژن بیشتری به سلول ها می رساند، متابولیسم تندتر می شود، عملکرد غدد و ارگان های داخلی ارتقا می یابد، عمل هضم بهبود پیدا می کند، دفع تسریع می شود، ریسک ابتلا به بیماری ها کاهش پیدا می کند، مفاصل انعطاف پذیری بیشتری پیدا می کنند، عضلات نیرومند شده، هماهنگی و تعادل افزایش می یابد، واکنش پذیری بدن بالا می رود، استرس کم می شود، خوابی آرامتر می شود، انرژی زیاد می شود، بدن آرام شده و ذهن تخلیه می شود.
 
اگر در طول روز بدن شما فعالیت داشته باشد، دیگر نیازی نیست که برای ورزش کردن بیش از حد تلاش کنید و تنها چند نرمش ساده برایتان کافی است. اگر بیشتر مدت روز را در حالت نشسته می گذرانید، باید حداقل سه یا چهار روز در هفته به طور مکرر ورزش کنید.
نوع ورزش بستگی به میزان سلامت، تناسب اندام و سایر فاکتورهای فردی دارد. اگر برای یک مدت طولانی ورزش نکرده اید، باید به آرامی تمرینات سبکی را شروع کنید تا ماهیچه ها و مفاصل سخت شده به تدریج انعطاف پذیر شده و آمادگی اولیه خود را بدست آورند. اغلب افراد برای رسیدن به تناسب اندام بدن خود را تحت فشار قرار داده و ورزش های سختی می کنند، اما این امر سبب بروز درد و جراحت می شود. در این صورت مجبور می شوید تا برای مدتی ورزش را به طور کلی کنار بگذارید.
 
یک برنامه مناسب ورزشی باید شامل نرمش هایی برای ارتقای انعطاف پذیری مفاصل، و مقاوت ماهیچه ها باشد. افزودن فعالیت های ایروبیک به ورزش های روزانه نیز مناسب است. تمرین های ایروبیک به نرمش های پی در پی، و بدون توقف اطلاق می شود که ضربان قلب را بدون اینکه فشار زیادی به سیستم قلب عروقی وارد اورند، بالا می برند
از نمونه های خوب آن می توان به پیاده روی (که قدیمی ترین و رایج ترین ورزش هاست و تقریباً کلیه عضلات را به کار می اندازد)، دویدن (به ویژه در زمین چمن یا خاکی چراکه میزان فشار به استخوانها و عضلات و ارگانهای داخلی کاهش می یابد) شنا، و دوچرخه سواری اشاره کرد. یکی از بهترین نرمش ها، رقص است که تمام قسمت های بدن با آرامش و اشتیاق به حرکت در می آیند. می توانید این کار را با آهنگ های ملایم نیز انجام دهید و به واسطه آن احساسات و افکار درونی خود را در حرکات انعکاس داده و تخلیه کنید.
ورزش رزمی و ورزش های دیگر ذهن ما را قدرتمند خواهد کرد. مطالعات نشان داده است که ورزش مستمر منجر به ایجاد سلول‌های مغزی جدید به موسوم به نوروژنرز می‌شود. سلول‌هایی که عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند. همچنین‌ها ورزش‌های سخت سطح پروتئین مشتق از مغز(BDNF)  را در بدن بالا می‌برند که می‌تواند قدرت تصمیم‌گیری، تفکر و یادگیری را افزایش دهد. و شما را باهوش‌تر خواهد کرد.
فعالیت بدنی و تعریق بر اثر آن عملکرد هیپوکامپ را افزایش می‌دهد که در واقع مسئول حافظه و یادگیری در مغز است. برخی محققان دریافته‌اند که رشد مغزی در کودکان با سطح آمادگی جسمانی آنها و یا تنفر و یا عشق‌شان به بازی در زنگ تفریح مرتبط است.  اما قدرت ورزش در تأثیر بر مغز فقط برای کودکان نیست، مطالعات همچنین نشان داده است که سرعت یادآوری واژگان در بزرگسالان بعد از ورزش به مراتب بیشتر است.
مغز در پاسخ به هر لذتی مانند ورزش، غذا، سیگار و یا حتی الکل دوپامین آزاد می‌کند. در واقع می‌توان گفت که اعتیاد افراد به دلیل عادت کردن به همین دوپامین است. ورزش حداقل در کوتاه‌مدت می‌تواند با تحریک مغز برای آزاد کردن دوپامین، ذهن را از مواد اعتیادآور منحرف کند. به علاوه اینکه انواع اعتیاد مانند اعتیاد به سیگار می‌تواند ساعت بدن شما را به هم بریزد، اما ورزش به هماهنگی دوباره و بازگشت آن به حالت عادی کمک می‌کند.
برای برخی یک ورزش سبک و مناسب می‌تواند به اندازه‌ی یک قرص خواب تأثیرگذار باشد. حدود پنج تا شش ساعت قبل از خواب ورزش دمای بدن شما را به شدت افزایش می‌دهد و پس از آنکه دما به حالت عادی باز می‌گردد سیگنال‌های بدن به مغز این خواهد بود که وقت خواب است.کار بیشتری انجام خواهید داد.افرادی که ورزش می‌کنند به طور متوسط توانایی انجام کار بیشتری دارند، به همین دلیل کمتر از کارهای حرفه‌ ای خود عقب می‌مانند. اگر برای مدتی سرتان شلوغ است، برنامه باشگاه را از تقویم روزانه‌تان حذف نکنید، چون نتیجه‌ی عکس خواهید گرفت.
و همچنین ورزش موجب افزایش خلاقیت در شما خواهد شد.بیشتر مردم فکر می‌کنند که برای افزایش خلاقیت باید تعدادی کارت، ماژیک و یا مکعب در اختیار کودکان خود بگذارند تا او را وادار به فکر کردن و خلق یک سوژه‌ی جدید کنند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که سطح خلاقیت افراد تا دو ساعت بعد از ورزش به شکل عجیبی افزایش پیدا می‌کند. به ویژه تمرین در هوای آزاد و ارتباط با طبیعت می‌تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد. اگر پروژه ای در دست دارید، نیاز به یک طرح خلاقانه دارید و یا کارهایی از این نوع روی دست‌تان مانده است، برای به روز کردن بدن و مغز به صورت همزمان، پیاده‌روی کنید.
مطالعاتی که بر روی ورزش‌های هوازی انجام شده نشان داده است که عملکرد افراد در این ورزش‌ها، وقتی که با فرد دیگری همراه هستند، بیشتر است. شاید دلیل اصلی این باشد که هیچ کس نمی‌خواهد در یک فعالیت بدنی از کسی عقب باشد اما تفاوتی ندارد که علت اصلی چیست مهم این است که بودن در یک تیم برای ورزش آنقدر تأثیرگذار است که می‌تواند توان شما را برای تحمل درد نیز بالاتر ببرد! این نه تنها در ورزش‌های قهرمانی بلکه در تمرین‌های ابتدایی نیز صادق است؛ درست زمانی که بودن کنار یک هم‌تیمی یا همراه، توان‌تان برای یک تمرین سخت بالاتر می‌برد.
ورزش رزمی با ایجاد تغییرات در سیستم داخلی بدن به سلامت جسمانی کمک فراوانی خواهد کرد، قدرت کارآیی جسمانی را افزایش می ‎دهد، از بسیاری بیماری ‎ها پیش گیری می ‎کند و می ‎تواند در درمان بسیاری از بیماری ‎ها مفید باشد. هم چنین با توجه به رابطه ی جسم و روان، ورزش رزمی و دفاع شخصی می ‎تواند علاوه بر تأمین و تضمین سلامت جسمانی، بر سلامت روانی نیز تاثیر فراوانی داشته باشد. ورزش رزمی می ‎تواند بر شکوفایی و پرورش خصیصه ‎های کارآمدی نظیر اعتماد به نفس، صبر، صداقت، مسئولیت ‎پذیری، احترام متقابل به حقوق سایر افراد و کارگروهی مخصوصاً در ورزش های گروهی مؤثر باشد که محصول آن سلامت روانی فرد و در نتیجه سلامت جامعه می ‎شود. خروجی این سلامت روانی را می توان در شادی و نشاط و سلامتی فردی و جمعی مشاهده کرد و می تواند در تمامی عرصه های جامعه حضوری پررنگ داشته باشید و در مقایسه با جامعه ‎ای که از این ویژگی برخوردار نیست، کاملاً متمایز می باشد. در دین اسلام نیز بر ورزش تأکید شده و به ورزش ‎هایی نظیر شنا و تیراندازی توصیه شده است. همچنین در اسلام هم به سلامت معنوی اهمیت  فراوانی می ‎دهد و هم به سلامت جسمانی و در خانواده باید به هر دوی این ها توجه شود. بنابراین باید حتماً در زندگی روزانه ی تک تک افراد فرصتی برای ورزش گنجانده شود.
اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت ویژه خودش را داشته باشد و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. به این دلیل که شخص ورزشکار سیگار نمی کشد. به تغذیه خود اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، برای مصرف انرژی خود برنامه ریزی دارد و آن را درست مصرف میکند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت می باشد.
ورزش اثرات مثبت فراوانی دارد، زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی خواهد شد و اجازه نمی دهد چاق و بیمار شوید. انرژی مصرفی روزانه با ورزش و زیادشدن توده عضلانی افزایش پیدا کرده و همچنین ورزش پیر شدن و سالمندی را به تاخیر می اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زیبایی بدن افراد می شود، از پوکی استخوان جلوگیری می کند و سبب تقویت سیستم اسکلتی بدن می شود.
و  به مصرف مستقیم اسیدهای چرب می‌انجامد، روش مطمئن و مناسب درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن می شود، زیرا عضلاتی که تحت تأثیر فعالیت ورزشی‌اند بدون نیاز به انسولین انرژی خود را علاوه بر گلوکز (نوعی قند مورد مصرف بافت ها و سلول های بدن) از اسیدهای چرب تامین می کنند. ورزش حتی برای بیمارانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا می‌باشند مفید می باشد. ورزش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد.
و باعث زیاد شدن مقدار گردش خون موثر در بدن می شود و از لخته شدن خون درسیاهرگ عمقی پا جلوگیری می‌کند و دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفس و ایمنی بدن را تقویت می‌نماید. همچنین اثرات مثبت ورزش مانند ورزش رزمی بر دستگاه گوارش را نباید نادیده گرفت. پرداختن به ورزش رزمی از افسردگی پیشگیری می‌کند، روحیه شما را بالا می‌برد و در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل شما تاثیرات سازنده‌ای‌ خواهد داشت. یک‌ فرد سالم و تندرست معمولاً از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کند برخوردار می باشد. ورزش از مبتلا شدن به آلودگی های اجتماعی، مثل سیگار کشیدن، مواد مخدر و … جلوگیری می‌کند، ذهن را تقویت می نماید و با اندیشه‌ای قوی می توان بر مشکلات و معضلات خانوادگی و اجتماعی بهتر برخورد می کند. پس سعی کنید ورزش رزمی و دفاع شخصی یا ورزش های دیگر  را جز اولویت های زندگی خود قرار دهید تا همیشه سلامت و شاداب ،جوان و  همچنین خوش اندام بمانید. 
موز به دلیل دارا بودن قند زیاد می‌تواند جایگزین نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی زا باشد، و همچنین هنوز عوارض جانبی استفاده از موز به هنگام ورزش مورد بررسی قرار نگرفته و کاملا این مساله اثبات نشده است. اکثر نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی زا باعث چاقی می شوند. طبق تحقیق های انجام شده تفاوت بین مصرف این نوع نوشیدنی‌ها که 6 درصد گلوسید دارد را با مصرف موز به هنگام دوچرخه‌سواری در 75 کیلومتر بررسی کردند. 14 دوچرخه‌سوار در این تحقیقات شرکت کردند که میزان قند خون سیتوکین ، میزان آنتی اکسیدان و ساز و کار بدن آنها یک ساعت بعد از تمرین مورد بررسی قرار گرفت.نتیجه اینکه هیچ تفاوتی بین این دو گروه وجود نداشت و کارایی هر دو گروه مساوی بود. میزان تولید متغیرهای نام برده در هر دو گروه یکسان بوده است.استفاده از موز به هنگام ورزش مفید می باشد. و همچنین هنوز کشف نشده که این میوه که دارای فیبر زیاد است، آیا مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند یا خیر این موضوع هنوز به طورکامل ثبت نشده است.


بر جسب خبر : دفاع شخصي - آموزش - ورزش -

:: ارسال نظر ::
نام    (اختیاری)
پست الکترونیک   (اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ   (اختیاری)
نظرشما


کد امنیتی
توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.


 
پاسخ به :اخبار مر تبط :


Copyright © 2015 ,RAZMY All rights reserved.
Website : www.razmy.com, www.razmy.ir email : armin@razmy.com , info@razmy.com
Designed & Developed By SheedGraphic Multimedia